Šírka stránky je 950px. Vhodné rozlíšenie: aspoň 1024x768


Egypt 2004
Výber z pôvodnej série; na niektorých fotkách sú preto nadpisy vytrhnuté z kontextu.

El Gouna
Mestečko 25 km severne od Hurghady. Postavené iba nedávno a - narozdiel od Hurghady - s vopred premysleným architektonickým zámerom. Všetky budovy sú postavené v staroegyptskom núbijskom štýle - žiadne príšerne hotelové komplexy, iba súkromie a romantika :). Tyrkysové  lagúny rozdeľujú mesto na množstvo ostrovov a polostrovov; v lagúnach sa dá kúpať a plávať, no sú umelé, takže za koralovým svetom sa bolo treba nechať odviezť lodičkou asi 150 metrov na našu pláž - Zeytuna.
Katka, lagúna, lodička a v pozadí náš hotel s bazénom.   Naša lagúna s hotelom v pozadí Malé svetielko v strede pod stromom je náš balkón
Pri bazéne Na priedomí, vľavo reštaurácia Dezert pri večeri Pod ktorým slnečníkom je Katka?
 

Fish Market

 - večera pri morských lahôdkach

Šéfkuchár   Harried, shrimps & ružové víno  
       
Tawila
- opustený ostrov. Vyrástol na koralovom útese ako raj pre zberačov mušlí (škoda, že sa nesmú vyvážať). Sú tu aj úplne vyhladené a vybielené, z ktorých je na brehu snehobiely piesok. Na výlete sme boli 2x, keďže sa organizátorom prvý výlet nepodarilo dotiahnúť až na Tawilu a mali sme len 2 snorchlovacie zastávky v mori. Na mape je červenou farbou zobrazená GPS stopa prvého výletu, druhý výlet je žltou.
Mapa s GPS stopou Toto je more! Kormidelník Pred vylodením sa na Tawile
       

Fauna

Snorchlovanie v koralovom mori? Jedným slovom paráda. Plávanie v húfe tisícok rýb, kŕmenie anemóniek-klaunov z ruky, pozorovanie veľkých zvedavých jednorožcov, vábenie plachého Picassa, naháňanie murény ... Toto je iba zlomok celého zážitku a rovnako aj koláže ukazujú iba zopár z tých rybiek, ktoré sme videli, kŕmili, naháňali, alebo si skrotili ;). Mená rybiek sú zmesou ich latinských a anglických názvov, často poslovenčené, aby sme si s Katkou nepolámali jazyk a mohli sa vôbec dorozumieť ;)) Fotky sú z internetu.

Ryby 1 Ryby 2 Ryby 3 Toto nie je ryba, to je predsa OROL!
       

Luxor

Celodenný výlet do mesta, kde sa nachádza 80% pamiatok Egyptskej histórie. Cesta púšťou a horami až do údolia Nílu, kde sa život žije úplne inak... Aj Siddhártom otriaslo, keď uvidel život za múrmi paláca, aj keď to bolo na inom mieste... Od roku 1997, keď pred chrámom kráľovnej Hatšepsovety (Hatšepsut) postrieľali fundamentalisti dva autobusy japoncov a nemcov, sa tam turista môže dostať iba v konvoji sprevádzanom vojenskou jednotkou. V mestách (Qena) je počas prechodu konvoja zastavená premávka a policajný dohľad na všetkých križovatkách pozdĺž trasy. A nechcel by som byť vodičom idúcim oproti konvoju - autobusy sa v ňom predbiehajú podľa nálady, aj v zákrutach, aj keď sa nemajú kam v predu zaradiť...

Časť konvoja Kaňon pomedzi dvojtisícovky v pohorí v Arabskej púšti Strom s lanovou hojdačkou. A široko-ďaleko iba cesta, elektrické vedienie a púšť... Ťažko povedať, či je toto beduín, alebo iba turistická atrakcia na povinnej zastávke...
Dopravné prostriedky - Loďky a osly Údolie Kráľov; na kopci zádušný chrám  Panorámka; tých je viac a podstatne väčších V hrobke Ramsesa III., kde sa samorejme nesmie fotiť; takmer mi fotiak vzali.
Chrám kráľovny Hatšepsut, najväčší monolit na svete; vytesaný do pieskovca    Nádvorie chámu Takto sa vyrába alabastrová váza (návšteva v alabastrovej dielni)
Karnak, najväčší chrám sveta Nádvorie za vstupným pylónom - škoda, že sa tu nedajú vypisovať všetky pikošky... ... tak aspoň dve: Kto 7x obide posvätného skarabea, bude mať šťastie na celý život Žena, ktorá chce do roka otehotnieť, má sem prísť dotknúť sa... čoho asi?
Tibor Marcinek